Choć jeszcze do niedawna służyła wyłącznie jako narzędzie terapeutyczne w leczeniu dziecięcych zaburzeń, dziś jej właściwości doceniają zarówno dorośli, jak i dzieci, którzy poszukują lepszego snu. Kołdra obciążeniowa, bo o niej mowa, przynosi odprężenie, ukojenie dla układu nerwowego oraz daje efekt podobny do masażu relaksacyjnego. Czego jeszcze o niej nie wiesz?
1. Jest wypełniona szklanymi mikrokulkami
Kołdra obciążeniowa, inaczej sensoryczna, to wyjątkowy produkt, którego działanie opiera się przede wszystkim na delikatnym nacisku na ciało. Jej wypełnienie różni się bowiem tym, że nie znajdziemy tam pierza czy syntetycznego puchu, a szklane mikrokuleczki, których ciężkość dobieramy do indywidualnej wagi użytkownika (stanowi około 10 proc. ogólnej wagi ciała osoby użytkującej). Szklane mikrokulki mają owalny kształt i są specjalnie przygotowane pod użycie terapeutyczne, a ich cechą charakterystyczną jest temperatura (o kilka stopni niższa od temperatury ludzkiego ciała) oraz charakterystyczny dźwięk podczas przesypywania się. Taki wkład stymuluje układ proprioceptywny, który wpływa na większą świadomość naszego ciała, ale także poprawia skupienie i koncentrację, rozluźnia, uspokaja, ogranicza zachowania autostymulacyjne oraz uczucie lęku i niepewności.
2. Kołdra obciążeniowa działa jak lek przeciwbólowy
Pomyśl sobie, co jest pierwszą rzeczą, którą robisz po przewróceniu się, stłuczeniu czy kiedy zaatakuje cię ból brzucha? Naszym naturalnym odruchem jest wówczas uciskanie bolącego miejsca, uderzanie czy rozmasowywanie, aby zminimalizować ból i dyskomfort. Kołdra sensoryczna działa bardzo podobnie – równomierny, ale delikatny ucisk daje ulgę w miejscach, w których gromadzi się napięcie oraz ból. Swoim ciężarem powoduje, że nieprzyjemne odczucia rozkładają się na większą powierzchnię ciała, aż po pewnym czasie zaczynają zanikać.
3. Ciało odczuwa jej działanie jak masaż relaksacyjny
Dobrej jakości kołdra obciążeniowa posiada rozmieszczone odpowiednio przeszycia, chroniące przed niekontrolowanym przemieszczaniem się szklanych mikrokulek. Dzięki ich odpowiedniemu ulokowaniu, każda partia ciała jest pozytywnie stymulowana, dokładnie jak pod naciskiem dłoni masażysty. Choć działanie kołdry jest delikatniejsze, to mózg pod jej wpływem otrzymuje informacje o „bezpiecznej pozycji”, dzięki czemu ciało zaczyna się rozluźniać, a mięśnie i ścięgna mogą odpoczywać. Poziom hormonów stresu spada, a wzrasta produkcja hormonów szczęścia. Dzięki takiemu systemowi, po przebudzeniu czujemy się znacznie bardziej zrelaksowani i pełni energii do działania. Należy jednak pamiętać, że do efektu działania kołdry należy się przyzwyczaić, a jej dobroczynne właściwości będą dla nas zauważalne po około 7-14 dniach.
4. Dzięki niej zaśniesz znacznie szybciej
Miewasz problemy z bezsennością? A może twoje dziecko zasypia godzinami? Kołdra obciążeniowa będzie idealnym rozwiązaniem dla różnych zaburzeń snu, niezależnie od wieku. Zarówno w przypadku dorosłych oraz dzieci, kołdra sensoryczna może skrócić czas zasypiania nawet do kilku minut! Co więcej, jej używanie zapobiega częstemu wybudzaniu się, bowiem nasz sen staje się znacznie bardziej głęboki, a przez to efektywny. To idealne rozwiązanie także dla rodziców, którzy borykają się z problemem nocnych wędrówek dziecka do ich sypialni.
5. Kołdra sensoryczna obniża napięcie i stres
Działanie kołdry obciążeniowej opiera się na stymulowaniu receptorów na skórze, które wysyłają do mózgu informacje o bezpiecznym położeniu naszego ciała w określonym miejscu i czasie. Dzięki temu ciało wychodzi ze stanu napięcia (postawa „uciekaj albo giń”) i rozluźnia się. Wyraźny ucisk daje mózgowi jasną informację o tym, że może wyłączyć wszystkie systemy alarmowe. Kojące działanie kołdry obciążeniowej jest z dużym powodzeniem wykorzystywane w przypadku nadpobudliwych dzieci. Nagromadzony w ciągu dnia stres, przerażenie nadmiarem bodźców, czy irytację można szybko zniwelować przez nałożenie kołdry obciążeniowej.