Widzą i czują więcej, silniej i głębiej. W ciągu sekundy przyswajają ogromną ilość bodźców, niezwykle celnie rozpoznają emocje innych, ale równie sprawnie je „wchłaniają”. Poza tym, mają niezłe poczucie humoru i niezwykle bogatą wyobraźnię. Po czym jeszcze rozpoznasz osobę WWO? Oto 8 charakterystycznych cech.
Wysoka wrażliwość to cecha determinowana genetycznie, występująca u ok. 20 proc. ludzi na świecie. Co ciekawe, rozpoznaje się ją zarówno u intro-, jak i ekstrawertyków.
1. Emocjonalne wyczerpanie
Osoby z wysoką wrażliwością miewają trudności w utrzymywaniu relacji oraz kontaktów z innymi. Dlaczego? Głównie ze względu na „wchłanianie” emocji innych ludzi, niestety także negatywnych i także wtedy, kiedy wcale tego nie chcą. Kiedy jesteś WWO, po spotkaniu z przyjacielem, który chce ci się wygadać, czujesz się jak po przebiegnięciu maratonu. Wszystkie żale, frustracje czy złość innych czujesz na własnych barkach, a więc coś na zasadzie „wszystko, co dotyka innych, dotyka również mnie”. Są dobrymi słuchaczami i dobrymi przyjaciółmi, jednak przychodzi im za to płacić bardzo wysoką cenę.
2. Wrażliwość na przemoc
Większość z nas reaguje empatią na historie chorych dzieci czy porzuconych przez właścicieli piesków. Wrażliwość osób WWO jest jednak znacznie bardziej rozległa – ich emocjonalne reakcje dotyczą nie tylko aktów okrucieństwa czy ludzkich dramatów, ale również przemocy w filmach, książkach czy grach komputerowych. Strzelaniny czy horrory mogą być dla nich – dosłownie – nie do zniesienia. Historie w nich zawarte docierają do WWO znacznie szybciej i intensywniej niż do innych.
3. Światło i hałas
Każdy bodziec działa na osoby wysokowrażliwe z całą swoją intensywnością. Oznacza to, że będąc WWO niekomfortowo poczujesz się w klubie z głośną muzyką, centrum handlowym z ostrymi światłami czy w tłumie. Osoba wysokowrażliwa głośniej usłyszy także ryk motoru za oknem i bardziej intensywnie poczuje zapach benzyny na stacji benzynowej. Na szczęście działa to też w drugą stronę: śpiew ptaków czy woń wiosennych kwiatów również trafią do niej szybciej i mocniej.
4. Sztuka
Lubisz obracać się wokół sztuki, a także otaczać się rzeczami estetycznymi i ładnymi? To także jedna z charakterystycznych cech WWO. Łzy w oczach podczas słuchania muzyki czy w trakcie oglądania smutnych scen w filmie to dla nich także nic dziwnego.
5. Nadmiar obowiązków
Osoby o wysokiej wrażliwości źle radzą sobie w sytuacjach, gdy piętrzą im się obowiązki lub mają kilka rzeczy do zrobienia jednego dnia. Nie potrafią efektywnie pracować pod presją – czy to czasu, czy otoczenia. Kiedy w pracy dostają zadanie do wykonania „na już”, odczuwają ogromny stres i napięcie. Deadline’y ich nie motywują, a powodują frustracje i złość. WWO osiągają więc gorsze wyniki w pracy, gdzie ktoś stoi z przysłowiowym batem nad ich głową.
6. Obserwacja
Są doskonałymi obserwatorami, mają świetną intuicję, jednak zdecydowanie niekomfortowo czują się, gdy to oni stają się obiektem oceny innych. Właśnie dlatego, w miejscach takich jak autobus czy restauracja mają wrażenie, że ktoś ciągle na nich (krytycznie) spogląda. Z tego powodu WWO są niezwykle wyczulone na swoim punkcie – nie mogą znieść myśli, że ktoś mógłby ich skrytykować, nawet jeśli nikt aktualnie nie zwraca na nich swojej uwagi.
7. Poczucie niezrozumienia
Osoby WWO bardzo często są przedmiotem żarcików, a nawet drwin, przez co wciąż mogą mieć wrażenie niezrozumienia i odstawania od innych. „Coś jest ze mną nie tak” – tak często zaczynają się wątki na forach dla wysokowrażliwych.
8. Izolacja
Częste uczucie przytłoczenia bodźcami powoduje, że osoby wysokowrażliwe wykazują tendencję ucieczkową, najczęściej na łono natury. Po ciężkim tygodniu raczej wyłączą telefon aniżeli spotkają się z przyjaciółmi. Potrzebują dużo więcej czasu oraz spokoju, by przywrócić swój organizm do równowagi. Spokojnie, gdy poczują się lepiej, wrócą do życia, dlatego szanujmy ich chwilowe ucieczki do „wewnętrznej jaskini”.