Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem diagnozowanym u kobiet na całym świecie. Różowa wstążeczka stała się międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi. Wiele organizacji angażuje się w akcje charytatywne lub inne wspierające osoby chore. My także chcemy przypomnieć o konieczności badania się i zapobiegania zachorowaniu na raka piersi. Październik jest dobrym czasem na zadanie sobie pytania: kiedy ostatni raz się badałam? Czy dbam o siebie i swoje zdrowie?
Samobadanie nie jest trudne!
Pęd życia, łączenie wielu obowiązków na raz i stałe poczucie odpowiedzialności za innych sprawiają, że kobiety zapominają o sobie. A przecież to one – matki, żony, partnerki, córki, są ostoją domowego ogniska. Dlatego warto zadać pytanie: kiedy ostatni raz się badałaś? Zapominamy o tym, bo wydaje nam się, że dopóki czujem y się dobrze, nie musimy tego robić. Jednak w przypadku wielu chorób, w tym raka piersi, objawy zaczynają pojawiać się dopiero wtedy, gdy stan jest poważny. Dlatego warto badać się systematycznie, ponieważ wtedy mamy szansę na całkowite wyleczenie. Możesz robić to sama!
Każda kobieta powinna przeprowadzać samobadanie raz w miesiącu. Najlepiej robić to 7-10 dni od początku miesiączki. Piersi wtedy nie są nabrzmiałe i tkliwe. Stań nago przed lustrem z opuszczonymi rękoma i obserwuj swoje piersi. Jaki jest ich kształt? Czy jedna z nich jest powiększona? Następnie unieś ręce do góry i zadaj sobie te same pytania. Zbadaj pachy, sprawdź, czy węzły chłonne nie są powiększone. Kolejnym krokiem jest badanie samej piersi: przesuwaj dłoń góra – dół, a następnie wykonuj ruchy okrężne. Całość wykonaj także na leżąco. Pamiętaj, że możesz zgłosić się do lekarza rodzinnego lub ginekologa, który wykona kontrolę stanu Twojego zdrowia. Rób to przynajmniej raz w roku!
Obserwuj swoje ciało!
Zmiana koloru skóry, wyczuwalne guzki pod pachami lub w piersi czy zmiana wielkości jednej z nich, albo płyn wydobywający się z brodawki są sygnałami, których nie wolno bagatelizować. Zgłoś się wtedy niezwłocznie do lekarza! Nie każda z tych zmian oznacza nowotwór, jednak przyczynę musi znaleźć specjalista. Oczywiście wiele kobiet jest narażonych prze różne czynniki – środowiskowe i genetyczne. Wśród nich są takie, których możesz uniknąć.
Jeśli w Twojej najbliższej rodzinie ktoś chorował na nowotwór piersi, jesteś obciążona genetycznie i musisz zwrócić szczególną uwagę na systematyczne badania. Innym czynnikiem ryzyka, na który nie mamy wpływu są zmiany hormonalne (np. szybka menopauza) czy wiek. Jednak są takie aspekt naszego życia, które możemy zmienić! Regularna aktywność fizyczna, niepalenie wyrobów tytoniowych, unikanie spożywania nadmiernej ilości alkoholu czy odpowiednia dieta są elementami naszego stylu życia, który ma znaczący wpływ na nasze zdrowie.
Raz w roku
Dbając o swoje zdrowie, dbasz o dobro swoich bliskich. Każdy człowiek jest ważny, każda kobieta jest wyjątkowa i dlatego powinniśmy dbać o siebie nawzajem. Podczas wizyty u lekarza rodzinnego lub ginekologa proś o badanie piersi, ponadto raz w roku wykonuj USG piersi lub mammografię. To pierwsze badanie wskazane jest dla kobiet do 49 roku życia, natomiast drugie dedykowane jest kobietom po 50 roku życia. Październik jest dobrym czasem na umówienie wizyty u specjalisty. Nie czekaj, rób to już dziś!
Diagnostyka i wczesne wykrycie nowotworu dają szansę na pełne wyleczenie. Zdrowie daje nam szansę na przeżywanie wielu wspaniałych chwil. Masz realny wpływ na swoje samopoczucie, na swój styl życia i możesz ciągle dążyć do lepszej wersji siebie. Wprowadzaj zmiany małymi krokami. Niech jedną z nich będzie krok ku zdrowiu! Także partnerzy, ojcowie i bracia powinni dbać o swoje ukochane. Dbaj o siebie, badaj się regularnie i ciesz się życiem!