Kołdra obciążeniowa ma nie tylko ładnie się prezentować, ale przede wszystkim pomagać. Przy doborze odpowiedniej dla Ciebie kołdry duże znaczenie ma jej waga, która powinna wynosić około 10% wagi ciała użytkownika, jednakże nie bez znaczenia jest również czas jej użytkowania. Do dodatkowego ciężaru ukrytego we wnętrzu kołdry trzeba się przyzwyczaić i niektórzy mogą potrzebować w tym celu więcej czasu. Stopniowe wydłużanie okresu przebywania pod kołdrą obciążeniową pomaga przy zaburzeniach snu towarzyszących różnym schorzeniom. Dlatego dajemy Ci aż 100 dni na testowanie naszej kołdry.
Jaką wagę powinna mieć kołdra obciążeniowa?
Aby kołdra obciążeniowa zwana także kołdrą terapeutyczną była skuteczna, jej waga powinna wynosić w przybliżeniu 10% wagi ciała użytkownika. W ten sposób zapewniony jest nacisk na tkanki o odpowiedniej sile. Kołdra nie powinna być ani za lekka, ponieważ wtedy jej działanie może być nieodczuwalne; ani za ciężka, gdyż w takim wypadku jej ciężar może być nieprzyjemny i wręcz doskwierać nam. Dobór odpowiedniej wagi jest więc ważny z punku widzenia poprawnego oddziaływania kołdry na nasz organizm.
Od momentu nakrycia się kołdrą zaczyna ona wywierać na nas głęboki nacisk, który odbierany jest przez mózg jako uczucie przytulenia. Jest to przyjemne odczucie, w wyniku którego wspomagane jest uwalnianie się w naszym ciele hormonu szczęścia (serotoniny), a także hormonu snu (melatoniny). Jednocześnie działanie kołdry wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu). Wszystko to razem prowadzi do szybszego odprężenia się oraz redukcji napięć i lęków. Jeżeli jednak Twoja kołdra jest za ciężka lub za lekka, możesz nie odczuć jej kojących właściwości. Stąd okres testowania i możliwość wymiany na inną wagę.
Jak długo można spać pod kołdrą obciążeniową?
Bardzo ważne jest także przyzwyczajenie organizmu do dodatkowego ciężaru. Aby szok nie był za wielki, zaleca się stopniowo wydłużać czas stosowania kołdry obciążeniowej. Jeżeli kołdra obciążeniowa to dla Ciebie nowość (a nie kolejny model), pozwól ciału powoli przyzwyczajać się do jej ciężaru. Przez pierwsze dni nakrywaj się kołdrą na 15-20 minut. Możesz praktykować takie krótkie sesje za dnia, na kanapie np. oglądając telewizję, czy po prostu odprężając się. Jeśli po kilku dniach obciążenie nie przeszkadza Ci, wydłuż „leżakowanie” pod kołdrą obciążeniową do godziny dziennie.
Okres pierwszych dwóch tygodni stosowania kołdry sensorycznej wykorzystaj do obserwowania, jak Twój organizm reaguję na jej właściwości. Być może ten czas będzie wystarczający do stwierdzenia, że jednak ciężar kołdry jest dobrany niewłaściwie. W okresie testowania kołdry nie powinniśmy się zbytnio spieszyć z wydłużaniem czasu jej używania. Dłużej pod kołdrą należy przebywać tylko wtedy, jeśli do tej pory było to dla nas przyjemne. Jeśli po godzinie pod kołdrą nie odczuwasz żadnych dolegliwości, możesz znów wydłużyć czas o kolejną godzinę, a docelowo przesypiać pod nią całą noc.
Kołdra obciążeniowa przestała na mnie działać – co robić?
Zwykle po jakimś czasie organizm dostosowuje się do ciężaru kołdry i nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Możemy wtedy śmiało przesypiać całą noc pod kołdrą, a rano budzić się wyspani i pełni energii do działania w ciągu dnia. Zdarza się jednak, że przyzwyczaimy się do nacisku wywieranego przez kołdrę na tyle, że przestajemy odczuwać jej zbawienny wpływ. W takim wypadku nieraz wydaje nam się, że powinniśmy wymienić ją na cięższą, by znów „działała”. I nieraz dołożenie kilogramów rzeczywiście przywraca nam uczucie błogiego odprężenia i zrelaksowania.
Wagi kołdry nie można jednak zwiększać w nieskończoność. Jeżeli do tej pory nacisk kołdry był dla Ciebie przyjemny, a jedynie zaczęłaś odczuwać jej działanie w mniejszym stopniu, to znaczy, że kołdra spełnia swoją funkcję, a Ty po prostu przyzwyczaiłaś się już do niej. Wystarczy wtedy odstawić ją na kilka nocy, czasem nawet na tydzień lub nieco dłużej. Po takiej przerwie ponowne nakrycie się kołdrą obciążeniową powinno znów przynieść oczekiwane efekty i nie ma potrzeby zwiększać jej wagi. Zrezygnowanie na kilka nocy ze spania pod kołdrą terapeutyczną sprawia, że nasz organizm ponownie uwrażliwia się na jej działanie.
Dlaczego możesz testować kołdrę obciążeniową?
Kołdra obciążeniowa to produkt medyczny stosowany w terapii integracji sensorycznej, jak również w przypadku często występujących zaburzeń snu, silnego stresu, objawów lęku i niepokoju. Jej stosowanie ma na celu poprawę samopoczucia i jakości snu, w związku z czym odczuwany nacisk powinien być dla nas przyjemny i skutecznie pomagać nam w wyciszeniu się. Badania potwierdzają pozytywny wpływ kołdry obciążeniowej u osób mających problemy ze snem, jak i cierpiących na niektóre schorzenia. Ogromne znaczenie przy tym ma odpowiedni dobór wagi kołdry oraz stopniowe przyzwyczajanie organizmu.
Trzymanie się tych zasad i uwzględnienie zaleceń producenta, a także terapeuty (o ile taki jest zaangażowany w proces) jest ważne dla poprawnego działania kołdry i odniesienia satysfakcji z korzystania z niej. W przypadku braku doświadczeń z tego typu produktem, może się okazać, że potrzebujemy nieco więcej czasu na przyzwyczajenie się do niego. W trosce o Twoje zdrowie i samopoczucie właśnie dlatego dajemy Ci możliwość testowania naszej kołdry przez okres aż 100 dni! A jeżeli w tym czasie nie odczujesz wyraźnej poprawy, możesz bezpłatnie wymienić ją na inną wagę lub zwrócimy Ci pieniądze. Gwarantujemy jednak, że nie będziesz już więcej chciała rozstać się ze swoją kołdrą.
Zwracanej kołdrze dajemy drugie życie
Mimo wszystko zdajemy sobie sprawę, że są i będą zdarzały się przypadki, że ktoś pod kołdrą z obciążeniem spać nie może i z tego lub innego powodu zechce zwrócić zakupiony produkt. Jako firma zajmująca się głównie tekstyliami staramy się zapobiegać marnotrawstwu materiałów i mnożeniu odpadów. Zwrócone kołdry sensoryczne przekazujemy w postaci darowizny na rzecz instytucji i organizacji zajmujących się terapią SI, a w ostatnim czasie także zaangażowanych w pomoc uchodźcom z pogrążonej w wojnie Ukrainy.