Sen krótszy o zaledwie 16 minut niż zwykle może powodować poważne problemy ze skupieniem i koncentracją następnego dnia. Nieregularny sen może więc sporo namieszać w życiu zawodowym prywatnym, napędzając koło stresu i zmęczenia. Co naukowcy mówią o naszych nawykach? Jak rozwiązać problem nieregularnego lub zaburzonego snu?
Ryzyko konfliktów
Specjaliści są zgodni: jeśli nie prześpimy dobrze nocy, nie mamy co liczyć na na efektywną pracę kolejnego dnia. Badacze z University of South Florida na łamach „Journal of the National Sleep Foundation” opublikowali wyniki badań, w których brało odział 130 pracowników IT. Każdy z nich miał przynajmniej jedno dziecko w wieku szkolnym. Okazało się, że skrócenie nocnego odpoczynku nawet o 16 minut wywołuje spore zamieszanie w naszej gospodarce hormonalnej.
Jak twierdzą naukowcy, dzień po krótszym śnie drastycznie spadają nasze możliwości poznawcze, zdolność do koncentracji na zadaniach, a z kolei rośnie poziom stresu, pogarsza się równowaga między życiem zawodowym i rodzinnym, a co za tym idzie – wzrasta ryzyko konfliktów na każdym polu naszej życiowej egzystencji.
Błędne koło
Okazuje się też, że chcąc naprawić problem pojawiającego się zmęczenia, wcześniej kładziemy się spać i wcześniej wstajemy następnego dnia, co tylko po raz kolejny zaburza nasz normalny dobowy rytm.
„Takie cykliczne zależności pokazują, że jakość snu zależy także od ilości naszego codziennego stresu, a także może przyczyniać się do jego zwiększania i powstania błędnego koła” – podkreśla prof. Soomi Lee, autorka publikacji.
„Wyniki tego badania dowodzą, że pracodawcy powinny wkładać więcej wysiłku w promowanie dobrego snu swoich pracowników. Dobrze wyspane osoby osiągną lepsze rezultaty w pracy dzięki zdolności do koncentracji, rzadszemu popełnianiu błędów i mniejszej liczbie konfliktów z innymi” – wyjaśnia badaczka.
Dobre praktyki
Co jednak, jeśli jednak nasz pracodawca nie wspiera takich praktyk czy inicjatyw? O swoje dobre praktyki w zakresie odpoczynku powinniśmy przede wszystkim dbać sami – zarówno w miejscu pracy, jak i domu.
Co robić?
- Zadbaj o regularne pory wstawania i kładzenia się spać. W weekendy i dni wolne nie śpij dłużej – dopuszczalna jest jedynie godzina tolerancji.
- Korzystaj z przerw w pracy – przerwa na lunch powinna być wykorzystana na posiłek, a nie nadrabianie zaległości. Warto też korzystać z cogodzinnych kilku minut wolnego i odejść od biurka.
- Po pracy zapominaj o obowiązkach służbowych – jeśli nie jest to sytuacja podbramkowa starajmy się zostawić służbowego laptopa w pracy, a komórkę w weekend chowajmy do szuflady. Starajmy się też w czasie wolnym od pracy zwolnić tempo i skupić się na swoich pasjach czy zainteresowaniach.
- Trenuj uważność – jeśli masz dziecko możesz wykonywać te ćwiczenia razem z nim. Opisujcie razem dokładnie co widzicie w danej chwili za oknem, jakie kolory was otaczają, jakie dźwięki udało wam się wychwycić. Podczas leżenia w łóżku warto również przez kilka sekund skupiać się na każdej najmniejszej partii naszego ciała.
- Nie daj się przeciążeniu sensorycznemu – to coraz powszechniejsza przypadłość. Przebodźcowanie i przemęczenie napływającymi informacjami nie wpływa dobrze na sen ani odpoczynek. Możesz także zastosować kołdrę lub koc sensoryczny (inaczej obciążeniowy), który działa kojąco na układ nerwowy, a także zmniejsza ilość produkowanego kortyzolu na korzyść serotoniny. Taki gadżet możesz też wziąć do pracy i okrywać się nim w ciągu dnia.
- Czyste otoczenie – wbrew pozorom biurko, przy którym często spędzamy większość dnia jest ważnym narzędziem w walce ze zmęczeniem. Wystarczy zastosować się do kilku reguł: usunąć z blatu wszystko co nie jest absolutnie niezbędne, pogrupować przedmioty, odkładać rzeczy na miejscu i starać się utrzymać biurko w czystości jak najdłużej, aby pracować efektywniej i szybciej znaleźć potrzebne rzeczy. Taka zasada powinna obowiązywać także w domu – tam powinniśmy głównie odpoczywać, a nie denerwować się nieporządkiem. Utrzymywanie mieszkania w czystości naprawdę pomaga!