Doniesienia zza wschodniej granicy nie napawają optymizmem. Wszyscy stanęliśmy na wysokości zadania próbując pomóc uchodźcom z Ukrainy. Wielu z nas zapewnia uciekającym kobietom i dzieciom schronienie, daje dom nad głową, finansuje posiłki, odzież czy pomaga znaleźć pracę. Pomaganie jest procesem ze wszech miar trudnym – stajemy w obliczu różnic językowych, kulturowych czy zderzamy się z traumą, która wpływa na życie tych ludzi, a także na nasze. To wszystko sprawia, że możemy popaść w pułapkę zepchnięcia naszych potrzeb na drugie miejsce. Pamiętaj o sobie i o swoich bliskich, ponieważ Twoje zdrowie jest gwarantem tego, że nadal będziesz mógł pomagać. Jak to zrobić?
Świadomie rezygnuj
Pomoc dla uciekających przed wojną prawdopodobnie będzie procesem długoterminowym. Świadomość tego, że jest to maraton, a nie bieg krótkodystansowy, pozwala się odpowiednio przygotować. Tylko człowiek w pełni zdrowy, wypoczęty i z dobrym samopoczuciem jest w stanie robić coś dla innych. Nie zapominaj zatem o sobie! Pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą, która niesie pomoc, dlatego nie bierz na siebie zbyt wiele! Zrezygnuj z ratowania setek, skup się na jednostkach. Zadaj sobie pytanie, co mogę zrobić dla siebie?
Przede wszystkim zadbaj o sen i odpoczynek. Śnią Ci się koszmary? Śpisz za mało? Zapewne natłok myśli, przygnębiające informacje i niepokojąca sytuacja na świecie spędzają Ci sen z powiek. A to właśnie odpoczynek jest gwarantem naszego zdrowia i dobrego samopoczucia! Zrezygnuj z czytania najnowszych doniesień tuż przed snem. Wiemy doskonale, że szerzą się strony z nieprawdziwymi informacjami, po co się martwić na zapas? Odłóż telefon, laptopa i wyłącz telewizor. Czas przed snem powinien być momentem, w którym poświęcisz się lekturze uspokajających treści, medytacji czy słuchaniu spokojnej muzyki. Przygotuj się do odpoczynku i wycisz swój organizm.
Kojące rytuały
Masz wieczorami czas wyłącznie dla siebie? Pewnie sądzisz, że jest to niemożliwe, bo jest tyle do zrobienia. Tak, rozumiemy! Gwarantujemy, że jeśli poświęcisz czas dla siebie i efektywnie odpoczniesz, następnego dnia wykonasz więcej zadań, zdążysz ze wszystkim i zrobisz to z pozytywnym nastawieniem. Dlatego już od dzisiaj zaplanuj godzinę wyłącznie dla siebie! Nie masz godziny? Niech będzie to na początku 30 minut albo chociaż 15! Naprawdę możesz w tak krótkim czasie przygotować swój organizm do wieczornego odpoczynku.
Zacznij od zapewnienia odpowiedniej temperatury w sypialni. Otwórz okna i wpuść świeże powietrze do środka. Pamiętaj o zacienieniu pokoju, mrok pozwoli Ci szybciej zasnąć i spać głębiej. Kiedy czujemy się komfortowo, szybciej zasypiamy. Dlatego zainwestuj w odpowiedni materac oraz dobierz indywidualnie poduszkę i kołdrę. Kołdra obciążeniowa dzięki odpowiedniej wadze sprawia, że nasz organizm się wycisza, dochodzi do redukcji stresu, a dodatkowo stymuluje czucie głębokie, pozwalając szybciej zasnąć i spać bardziej efektywnie. Dlatego odpoczynek pod tego typu produktem już jest sposobem na relaks i wyciszenie.
Odpowiednie odżywianie
Oddajesz się pomocy innym, ale zapominasz o regularnych posiłkach? Zjadasz coś w biegu? Nie ma nic gorszego dla naszego organizmu, niż doprowadzanie się do wilczego głodu. Planuj posiłki, zrezygnuj z niezdrowych fast foodów i węglowodanów, które dodają nam energii jedynie na chwilę. Każda regularność jest zbawienna dla naszego ciała. Sądzisz, że nie masz czasu na gotowanie i przygotowywanie posiłków? Wiele z ich zrobisz naprawdę szybko! Poza tym coraz częściej znajdziemy na sklepowych półkach zdrową alternatywę. Kup sałatkę zamiast hot-doga, zamień słodki napój na wodę, a przede wszystkim rozplanuj posiłki.
Odpowiednia ilość i jakość snu, racjonalność w angażowaniu się w sytuację polityczną oraz prawidłowe odżywianie pozwolą Ci na długoterminowe pomaganie innym. Pamiętaj, że natłok myśli, zamartwianie się i spychanie swoich potrzeb na drugi plan doprowadzą Ciebie i Twój organizm do wyniszczenia. Dlatego znajdź codziennie czas na wypoczynek i zaspokajaj swoje potrzeby, by mieć siłę i energię, którą później poświęcisz innym. Pamiętasz komu stewardessa każe najpierw założyć maseczkę w razie niebezpieczeństwa? Najpierw rodzic, a później dziecko. Musisz żyć, by pomóc innym.