Kołdra obciążeniowa działa jak kojąca terapia dla układu nerwowego – wycisza, relaksuje, minimalizuje skutki wielu chorób, a co najważniejsze – działa skutecznie w walce z zaburzeniami snu. Na czym oparte jest działanie kołdry sensorycznej i jaką wybrać, by cieszyć się najlepszymi efektami jej działania?
Co to jest kołdra sensoryczna?
Dobrej jakości kołdra obciążeniowa, a inaczej „sensoryczna”, to nic innego jak zwykła kołdra, z niezwykłym wypełnieniem. Zamiast powszechnie używanego pierza czy wkładów syntetycznych, dobrej jakości modele, kryją w środku miliony szklanych (nie plastikowych!) mikrokuleczek, które nie są wyczuwalne przez zwykły dotyk. Powinny być też pikowane i zszywane w kwadraty, by zapewnić optymalny ciężar i stosowne rozłożenie obciążenia na całej powierzchni produktu. Taka kołdra – w przeciwieństwie do tych z wsadem naturalnym – nie uczula, nie podrażnia skóry i nie przyciąga kurzu oraz roztoczy. Jej wypełnienie jest też zupełnie interpretowane przez nasze ciało.
Przejście w sen głęboki
Działanie kołdry sensorycznej jest oparte na sygnałach, które wysyłają pobudzone receptory – do mózgu dociera więc informacja, że nasze ciało jest otulone i bezpieczne – podobnie jak wtedy, kiedy przytula nas bliska osoba. W efekcie, zaczynamy produkować więcej serotoniny, czyli „hormonu szczęścia”, przy czym poziom kortyzolu odpowiedzialnego za napięcie i stres – spada. Nasz organizm przestaje działać w trybie gotowości do walki, a zaczyna przechodzić w fazę wyciszenia i relaksu. Co więcej, zauważono, że podczas tego procesu, zaczynamy produkować zwiększoną ilość melatoniny, czyli hormonu regulującego nasz wewnętrzny zegar biologiczny. Układ nerwowy też zaczyna działać inaczej – ciśnienie we krwi spada, a ciało śle coraz mniej pobudzających sygnałów do mózgu. Zaczynamy więc odczuwać przyjemne zmęczenie i łatwiej zasypiamy, zwiększając swoje szanse na przejście w sen głęboki. Następnego dnia ciało nam się odwdzięczy – obudzimy się wypoczęci, pełni energii i motywacji.
Właściwości lecznicze
Kołdry sensoryczne są dziełem wieloletnich badań nad właściwościami terapeutycznymi obciążania. Najpierw, stworzono maszynę uciskającą, która została przetestowana na studentach. Okazało się, że więcej niż połowa uznała głęboki ucisk za niezwykle przyjemny i relaksujący. Osoby testowane stwierdzały też, że eksperyment pomógł im zniwelować uczucie napięcia i stresu. Na tej podstawie tworzy się kołdry obciążeniowe, z których dzisiaj mogą korzystać dzieci, dorośli i osoby starsze. U najmłodszych skutecznie działa w minimalizowaniu objawów ADHD, ADD, chorób Aspergera i autyzmu, a u dorosłych niweluje uczucie napięcia oraz stresu, a więc pozwala skutecznie walczyć z bezsennością. Z kolei u osób starszych, powyżej 65 roku życia, które zmagają się z chorobami Alzheimera czy Parkinsona, objawy łagodnieją. Kołdry sensoryczne są więc skutecznym lekiem dla ciała i dla naszego umysłu.