Masz napady lęku? Wkrada się do twojego życia niepokój? Każdy z nas reaguje inaczej na sytuacje stresowe, których doświadczamy w życiu. Pędzący świat narzuca na nas coraz więcej obowiązków, co może powodować przygnębienie, a nawet napawać lękiem. Chęć sprostania oczekiwaniom sprawia, że wielu ludzi boryka się z różnego rodzaju problemami psychicznymi. Amerykańscy naukowcy przebadali pacjentów cierpiących na zaburzenia lękowe w trzech ośrodkach psychiatrycznych i jednoznacznie potwierdzili, że kołdry obciążeniowe zmniejszają lęk, a ich stosowanie jest w pełni bezpieczne!
Otulenie, które uspokaja
Dlaczego kołdry obciążeniowe zostały poddane badaniom? Naukowcy dostrzegli, że osoby zamknięte w ośrodkach psychiatrycznych doznają lęku, który jest związany ze zmianą miejsca oraz podjętym leczeniem. Demonstrowali takie zachowania jak drażliwość, mieli trudności z zasypaniem, często wybudzali się w nocy, byli nadaktywni, zaniepokojeni i zdenerwowani. To wszystko zmuszało personel do podawania leków uspokajających. Dlatego też naukowcy postanowili wykorzystać kołdry obciążeniowe jako produkt, który zastąpi leczenie farmakologiczne.
Naukowcy wiedząc o tym, że stymulacja czucia głębokiego poprzez delikatny nacisk ma zalety nie tylko fizyczne, ale także psychiczne wybrali kołdry obciążeniowe jako produkt medyczny, który ma zastąpić leki. Postanowili udowodnić badaniami, że jest to odpowiednia alternatywa dla leczenia farmakologicznego. Stymulacja głębokim uciskiem wpływa na układ nerwowy, dzięki czemu zwiększa się stężenie serotoniny i melatoniny w naszym organizmie przy jednoczesnym obniżeniu poziomu kortyzolu – tak zwanego hormonu stresu. W efekcie kołdra działa jak środek uspokajający – wycisza, minimalizuje stres, daje poczucie bezpieczeństwa, wprowadza nas w dobrostan i zapewnia długi i nieprzerwalny sen. Czy pacjenci odczuwający lęk dostrzegli różnicę? Zdecydowanie tak!
Przebieg badania
Aby udowodnić skuteczność koców obciążeniowych, lekarze wykonywali szereg badań medycznych pacjentom, którzy brali w nim udział. Sprawdzano ciśnienie i tętno oraz poziom lęku – badaniami obiektywnymi oraz subiektywnymi. Chorzy mogli wybrać kołdrę obciążeniową lub poduszkę obciążeniową, która była kładziona na kolana. Całe badania przeprowadzono na 3 różnych oddziałach psychiatrycznych w grupie dorosłych w przedziale wiekowym 18-60 lat. Większość pacjentów cierpiała na depresję i zaburzenia dwubiegunowe, ale były też osoby cierpiące na lęk uogólniony, stres pourazowy czy ze zdiagnozowanym autyzmem.
Sesje z użyciem produktów obciążeniowych trwały 20 minut i już po tym czasie zaobserwowano spadek tętna i lęku u badanych! Lekarze porównali wyniki grupy biorącej udział w badaniu z grupą kontrolną, która nie korzystała z tych produktów. Okazało się, że u pacjentów, którzy nie brali udziału w badaniu poziom lęku wzrastał. Wyniki tego badania jasno wskazują, że kołdry obciążeniowe są alternatywą dla leków w leczeniu lęku oraz innych chorób psychicznych.
Ukojenie nerwów
Po raz kolejny naukowcy udowadniają skuteczność kołder obciążeniowych. Stymulacja czucia głębokiego ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Ponad stu pacjentów biorących udział w badaniu nie tylko odczuwało istotny spadek poziomu lęku i tętna, co potwierdzają badani kliniczne, ale także w badaniach subiektywnych podkreślali, że ich samopoczucie jest lepsze. Często zaburzeniom lękowym towarzyszy problem ze snem – chorzy cierpią na bezsenność. Tutaj także z pomocą przychodzi kołdra obciążeniowa, która otula i sprawia, że sen przychodzi szybciej i jest bardziej efektywny.
To badanie przeprowadzone przez dr Becklund i współpracowników z Uniwersytetu Saint Leo w USA pokazuje, że koce obciążeniowe mogą nam pomóc w redukowaniu lęku, który często pojawia się w naszym życiu. Przyjemne otulenie sprawia, że spada tętno, a organizm się uspokaja. Badania kliniczne potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność produktów obciążeniowych! Chcesz ukoić nerwy? Poczuć się lepiej? Uspokoić po całym dniu? Stosuj kołdrę obciążeniową! Pozwól sobie na chwilę relaksu, wystarczy 20 minut, a Twój organizm wyciszy się, a Ty poczujesz się lepiej.
Using weighted blankets in an inpatient mental health hospital to decrease anxiety