W jednej ze znanych piosenek zespołu The Beatles I’m Only sleeping John Lennon wychwalał nicnierobienie. Krążą legendy na temat jego zamiłowania do snu i „marnowania czasu”. Współczesna nauka dowodzi, że nasz mózg staje się kreatywny właśnie wtedy, gdy… ODPOCZYWA! Gdyby Lennon nie odpoczywał, dzisiaj nie moglibyśmy się cieszyć muzyką The Beatles. Dlaczego?
Udowodniono naukowo, że podczas drzemki w naszym mózgu aktywne są fale alfa i theta, które pracują też podczas treningu kreatywności. To właśnie kiedy odpoczynku pozwalasz swojemu umysłowi na efektywną pracę. Pamiętacie kiedy Newton odkrył prawo ciążenia? Odpoczywając w sadzie, a nie w bibliotece czy podczas pracy.
Zegar biologiczny nie kłamie
Pewnie dopada Cię zmęczenie w ciągu dnia, masz ochotę na sen, ale zamiast tego sięgasz po kawę. To naturalne, że między 14.00 a 16.00 doskwiera nam spadek energii, ponieważ tak działa nasz zegar biologiczny. Dlatego nasi południowi sąsiedzi tak chętnie korzystają ze sjesty – czasu, w którym odpoczywają od ważnych obowiązków. Co robisz po obiedzie, gdy odczuwasz senność? Pewnie sięgasz po kawę. Niestety, w ten sposób przedłużasz stan znużenia, który jest naturalny. Nasz organizm dwukrotnie w ciągu dnia daje nam jasne sygnały, że czas na odpoczynek – po południu oraz wieczorem. Drzemka w ciągu dnia jest idealnym rozwiązaniem tego problemu. Powinna ona trwać maksymalnie 30 minut, ponieważ po tym czasie zapadamy w sen głęboki. Wybudzenie z takiego stanu może spowodować jeszcze większe zmęczenie i dać efekt odwrotny do planowanego.
Sjesta – tak!
Świat ciągle przyspiesza, kapitalizm wpaja nam, że czas to pieniądz, nieustannie gdzieś się spieszymy, jesteśmy coraz bardziej zdenerwowani i zestresowani. Zamiast zadbać o odpoczynek i odpowiednią ilość snu, pracujemy, organizujemy coś, szkolimy się. Zostaliśmy nauczeni szacunku do pracy, ale nie do samego siebie. Czas to zmienić!
Większość z nas nie może pozwolić obie na drzemkę w ciągu dnia. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak dostosować swój plan dnia do zegara biologicznego? Warto tak zaplanować pracę, by najważniejsze obowiązki wykonać do godziny 13.00, a te zadania, które wymagają mniejszego zaangażowania, zrealizować w drugiej części dnia. Możesz też zamknąć oczy, oderwać myśli od pracy, posłuchać relaksacyjnej muzyki. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie opaski obciążeniowej, która pomaga odprężyć się, zrelaksować i zregenerować. Wystarczy 15 minut, by poczuć się lepiej!
Winston Churchill mawiał: „Nie myśl, że wykonasz mniej pracy, śpiąc w ciągu dnia. To głupi pogląd ludzi bez wyobraźni. Będziesz mógł dokonać więcej. Masz dwa dni w jednym”. Dlatego zadbaj o przerwy w pracy już dziś!
Drzemka a zdrowie
Dużo dzisiaj mówi się o zdrowym stylu życia. Dbamy o dietę, uprawiamy sport, rzucamy nałogi, ale zapominamy, że sen jest jednym z filarów naszego zdrowia. Udowodniono naukowo, że osoby, które śpią w ciągu dnia, rzadziej zapadają na choroby układu nerwowego, zmniejsza się u nich ryzyko ataku serca. Tym, którzy nie martwią się o zdrowy organizm również drzemka wyjdzie na zdrowie. Pracujemy wydajniej w pierwszej części dnia, ale nie da się utrzymać takiego stanu przez całą dobę. Warto zwrócić uwagę na to, że większość wypadków przydarza się nam podczas tzw. „niżu wydajności”. Coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać korzyści płynące z odpoczynku. A kiedy Ty zaczniesz „ucinać” sobie drzemki?
Recepta na kreatywność – drzemka
Sam wystaw sobie receptę na drzemkę, a stanie się ona biletem do szczęścia. Od razu zauważysz poprawę nastroju, lepszą wydajność w pracy czy w domu. Krótka regeneracja, chwilka dla siebie, odpoczynek – tak niewiele, a ile niesie za sobą korzyści! Już piętnastominutowa drzemka pozwala uzupełnić nocne niedobory. Drzemki stosowali tacy ludzie jak wspomniany Churchill, Edison, Einstain i wielu innych. Warto dołączyć do tak zacnego towarzystwa. Dlaczego jeszcze warto spać w dzień? Zmęczenie i znużenie widać. Twoja twarz staje się szara, oczy są podkrążone, a powieki opadają. Nawet jedna drzemka może zmienić nie tylko Twoje samopoczucie, ale też atrakcyjność. Staniesz się optymistyczny, mniej drażliwy i bardziej witalny. Krótki sen w ciągu dnia to najtańszy lek na rynku. Masz go w zasięgu ręki!