Jak dbasz o siebie? Czy w Twoim zabieganym dniu jest czas na odpoczynek? Zwracasz uwagę na to, co masz na talerzu? Wielu z nas sądzi, że młodość, wigor i siła pozwoli nam długo pędzić przez życie. Jednak najczęściej popełniamy błąd, sądząc, że znajdziemy na wszystko czas, ale później. Badania profilaktyczne mogą skłonić nas do podjęcia działań, które poprawią nasze samopoczucie. Młodość nie jest dobrym argumentem, który usprawiedliwi zaniedbania w zakresie profilaktyki i dbałości o nasze zdrowie. Na nasze dobre samopoczucie ma wpływ wiele czynników – styl życia, miejsce zamieszkania, geny, a przede wszystkim odpowiednia dieta. Jak jeść i co jeść, by czuć się dobrze?
Ciało pod lupą
Cierpimy na chroniczny brak czasu. Tłumaczymy się zbyt dużą ilością obowiązków, chęcią oddania się pasji czy aktywnością zawodowym. Te wszystkie aspekty naszego życia są niezwykle ważne, ale czas przestać się usprawiedliwiać i wpisać do kalendarza obowiązkowe podstawowe badania (przynajmniej raz w roku). W październiku skupiamy się na badaniu piersi, ale tak naprawdę badania profilaktyczne tyczą się każdego z nas. Podjęcie takich działań będzie korzystne zarówno dla nas, jak i dla naszych bliskich.
Niezdrowy tryb życia doprowadza do wielu poważnych schorzeń, wśród nich przoduje cukrzyca. Jednak dzięki zmianie stylu życia można uniknąć nie tylko chorób, ale także zadbać o swoje samopoczucie. Czas przyjrzeć się dokładnie naszemu życiu i wprowadzić zdrowe nawyki. Pod lupę dzisiaj weźmiemy odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz sen. To najważniejsze filary, o które musimy zadbać, aby zachować równowagę i dobrostan.
Kilka zasad prawidłowego odżywiania
Doskonale wiemy, że Fast foody, słodycze i tłuste lub słone przekąski nie służą naszemu zdrowiu. Jednak nieprawidłowa dieta wciąż jest przyczyną wielu schorzeń, np. cukrzycy, otyłości, miażdżycy, czy różnego rodzaju nowotworów. Mimo naszej świadomości oraz dostępowi do wielu specjalistów zajmujących się prawidłowym odżywianiem, wciąż nie potrafimy odpowiednio zadbać o to, co jemy. Zatem co powinno być podstawą naszej diety? Czego unikać, a co powinno zagościć na naszym talerzu?
Warzywa, zdrowe tłuszcze i białko powinny gościć na naszych talerzach. Unikaj prostych węglowodanów, zamień pieczywo pszenne na pełnoziarniste. Badacze twierdzą, że najlepszą dietą jest tak zwana dieta śródziemnomorska. Jakie są jej podstawy? Ważne jest to, by do każdego posiłku w ciągu dnia dodawać warzywa lub owoce. Wskazane jest unikanie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, ale nie można ich wykluczać. Twoim przyjacielem powinny stać się warzywa strączkowe, nasiona i oliwa z oliwek oraz woda. Nie zapominaj o aktywności fizycznej i odpowiedniej ilości i jakości snu!
Ach, śpij…
Podobno przesypiamy aż 1/3 naszego życia! Tak wiele można w tym czasie zrobić, osiągnąć, zarobić… Ale czy na pewno? Okazuje się, że bez odpowiedniej ilości oraz jakości snu wszelkie nasze wysiłki są na nic! Już niedosypianie przez trzy dni powoduje, że spada nam koncentracja uwagi, łatwiej zapadamy na choroby i przestajemy panować nad emocjami. To wszystko prowadzi do podejmowania złych decyzji, wchodzenia w konflikty czy po prostu złego samopoczucia. Może także odczuwać problemy ze snem, które ostatecznie doprowadzą do bezsenności, a ta do szeregu zaburzeń. Nie narażaj się na utratę zdrowia!
Zadbaj o higienę snu – zjedz ostatni posiłek co najmniej dwie godziny przed snem. Twoja kolacja musi być lekkostrawna, byś mógł spokojnie zasnąć, a jednocześnie nie obciążał zbytnio organizmu. Zrezygnuj z picia alkoholu, który powoduje jedynie pozorną senność – niestety procenty sprawiają, że nasz sen jest płytki. Podobnie działa kofeina – ostatnią filiżankę dobrej kawy wypij najpóźniej cztery godziny przed snem. Wycisz się, medytuj, czytaj – po prostu wprowadź swój organizm w fazę spokoju. A jeśli naprawdę zależy Ci na głębokim śnie – otul się kołdrą obciążeniową i obudź się pełen energii do działania!