Czy wiesz, że 26 lutego obchodzimy Dzień Spania w Miejscach Publicznych? Tak, możesz wtedy bezkarnie pozwolić sobie na drzemkę w ciągu dnia. Nudny wykład? Połóż głowę na książce i śpij! Długa, nużąca droga autobusem do pracy? Idealny czas na sen. A może nie przesypiasz nocy i zamyka Ci się oko przed komputerem? Pracodawca musi być wyrozumiały chociaż ten jeden dzień w roku. Święto świętem, ale jeśli zmagasz się z tak zwanym zasypianiem na stojąco, przeczytaj poniższy artykuł. Problemy ze snem najczęściej są objawem choroby, nie lekceważ ich!
Podstępna cukrzyca
Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, którą wielu ludzi bagatelizuje. Pierwsze objawy tej choroby są bardzo podobne do zwykłego przemęczenia – zaczerwienione oczy, pogorszenie wzroku, wypadanie włosów, zmęczenie, kłopoty z koncentracją czy właśnie zasypianie. Dlatego warto kontrolować poziom cukru we krwi, ponieważ najczęściej cukrzyca wykrywana jest zupełnie przypadkowo. Podstępem tej przypadłości jest to, że rozwija się bardzo długo, czasami przez wiele lat, ale nie daje żadnych objawów. Nie można jednak zapominać, że niszczy nasz organizm od środka. Dlaczego dopada nas ta „słodka” choroba? Zbyt dużo jemy, a za mało się ruszamy. Jeśli masz któreś z objawów, zgłoś się do lekarza i wykonaj odpowiednie badania.
Zaburzenia snu
Coraz częściej źle śpimy. Dlaczego? Przede wszystkim nie dbamy o higienę snu. Istotne jest to, by zasypiać i budzić się o stałej porze, pozbyć się rozpraszających bodźców i zadbać o komfort w sypialni – to podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby dobrze spać. Wieczorem zastanawiasz się czy zobaczyć jeszcze jeden odcinek serialu? Albo czytasz do rana? Błąd! Kiedy kładziemy się do łóżka zbyt późno, jesteśmy rano zmęczeni i próbujemy odespać w weekend. Jednak jest to niemożliwe! Dlatego jeśli masz problem ze snem, zacznij od przyjrzenia się higienie snu. Stosujesz się do zasad higieny snu, ale nadal nie jest on efektywny? Ciągłe zmęczenie i senność może wynikać z bezsenności, na którą cierpi niemal połowa populacji! Niestety, ten problem jest często bagatelizowany. Długotrwałe zaburzenia w odpoczynku nocnym mogą prowadzić między innymi do depresji i szeregu innych chorób.
Znajdź przyczynę
Aby rozwiązać problem permanentnego zmęczenia i senności, musisz przyjrzeć się dokładnie swojemu organizmowi. Odczytaj sygnały, które Ci wysyła. Być może Twoja praca wcale nie jest tak wyczerpująca, jak myślisz, a otoczenie nie drażni tak bardzo, jak to odczuwasz. Nietolerancja pokarmowa, anemia, niedoczynność tarczycy czy zaburzenia gospodarki hormonalnej, mogą zaburzać Twoje dobre samopoczucie, a Twoje oczy dosłownie same będą się zamykać. Aby odpowiednio zdiagnozować przyczynę, należy udać się do specjalisty i dokładnie opisać objawy. Zanim jednak udasz się do lekarza, zadbaj o odpowiednią ilość odpoczynku oraz jakość snu. Pamiętaj, że relaks jest tak samo ważny, jak inne obowiązki. Wpisz go do kalendarza i przestrzegaj! Traktuj ten czas tak, jakby ktoś Ci za to płacił. Bo Twoje ciało odpłaci Ci się witalnością i zdrowiem!
Jak sobie radzić?
Odpowiedź jest oczywista, ale trudna do wykonania. Po prostu więcej ŚPIJ. Znasz znane powiedzenie „sen to zdrowie”? Nie bez powodu stało się utartym schematem, stosowanym nawet przez medyków. Podczas snu nasz organizm się regeneruje, a to wszystko sprawia, że mamy więcej energii, lepsze samopoczucie i jesteśmy bardziej odporni na choroby. Zadasz pewnie pytanie: jak to zrobić? Zacznij od małych zmian! Kładź się spać o ustalonej porze. Sądzisz, że to niemożliwe? Postaraj się odpuścić część obowiązków. Jeśli nastawisz Praie czy zmywarkę rano, nic się nie stanie. Musisz odpisać na maila? Nikt nie będzie czytał odpowiedzi w nocy, a rano z pewnością napiszesz go bez trudu. Zadbaj o odpoczynek w ciągu dnia – ćwicz lub wybierz się na spacer. Daj odpocząć swojej głowie od obciążających myśli. Wystarczy kwadrans dziennie, a poczujesz różnicę!